Co to jest Pozycjonowanie?

Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Jak się je wykonuje i ile kosztuje? Co oznacza skrót SEO?

Pozycjonowaniem strony internetowej nazywamy różne zabiegi, których efektem jest wyświetlenie się tej strony wyżej w wynikach wyszukiwania Google po wpisaniu danych słów (zwanych kluczowymi). Daną witrynę internetową pozycjonuje się osobno na różne słowa kluczowe, np. „żelazka”, „tanie żelazka”, „dobre żelazka”.

Im wyższa pozycja w wyszukiwarce po wpisaniu szukanych wyrazów, tym więcej wejść odnotujemy na naszej witrynie. Bez pozycjonowania nawet najlepsza treść nie będzie odwiedzana. Pozycjonowanie zawsze trwa przynajmniej kilka tygodni, zanim zobaczymy efekty.

Co to jest SEO?

Skrót SEO oznacza dokładnie to samo, co pozycjonowanie. Pochodzi on z języka angielskiego i rozwija się jako Search Engine Optimization, czyli Optymalizacja dla Silników Wyszukiwarek. W praktyce na pozycjonowanie bowiem składają się dwa czynniki:

  • optymalizacja strony, czyli jej modyfikacja (np. tworzenie nagłówków ze słowami kluczowymi)
  • właściwe pozycjonowanie, czyli zdobywanie odnośników do naszej strony z innych witryn

Jak pozycjonuje się stronę?

Po pierwsze, należy przeprowadzić wspomnianą optymalizację. Optymalizacją nazywamy wszystkie zabiegi wykonywane na naszej stronie internetowej. Głównie sprowadza się to do upewnienia się, że wszystkie słowa kluczowe są odpowiednio zaakcentowane na naszej stronie (np. znajdują się w tytule strony, w nagłówkach, są pogrubione itp…).

Wyszukiwarka wchodząc na naszą stronę analizuje jej zawartość i ocenia, o czym ona jest. Już teraz, natychmiast i za darmo możesz przeprowadzić analizę strony Twojej firmy. Dowiesz się, co i jak należy poprawić, by być wyżej w rankingach.

Po optymalizacji strony pozycjonuje się ją, zdobywając odnośniki do niej na innych witrynach. Wyszukiwarka traktuje taki odnośnik do naszej strony jako polecenie przez kogoś, więc wyżej ocenia naszą witrynę i tym samym wyżej wyświetla ją w wynikach wyszukiwania.

Nasza strona będzie wyżej notowana dla tych słów kluczowych, które ktoś odsyłający do nas wpisze w odnośniku. Przykładowo ten odnośnik: przyspiesz komputer powoduje, że strona WydajnyKomputer.pl (do niej jest odnośnik) będzie troszkę wyżej w wynikach wyszukiwania wyrażenia „przyspiesz komputer” w Google.

Ile kosztuje pozycjonowanie? Co to jest pozycjonowanie darmowe?

Pozycjonowanie jest dosyć skomplikowane – wiąże się z nim wiele sztuczek, o których śmiało by można napisać książkę. Wiele porad znajdziesz w tym właśnie serwisie. Jeśli chcesz otrzymywać je na e-mail, zapisz się, podając swój adres e-mail w formularzu po prawej.

Cena pozycjonowania jest zależna od słowa kluczowego, dla którego stronę pozycjonujemy. Niektóre słowa kluczowe (np. „biżuteria”) mają silną konkurencję – za skuteczne pozycjonowanie (czyli takie, by nasza strona była na jednym z trzech pierwszych miejsc) trzeba tu zapłacić kilka tysięcy złotych miesięcznie. Można jednak wybrać inne słowa kluczowe, które są tańsze (a nawet darmowe) w pozycjonowaniu – więcej o tym przeczytasz w artykule Jak pozycjonować stronę.

Pewnie zastanawiasz się, co to jest pozycjonowanie darmowe? Otóż można pisać artykuły (muszą ich być dziesiątki) na tematy pokrewne do tematyki naszej witryny. Każdy taki artykuł jest jak nowe drzwi, przez które ktoś może wejść z wyszukiwarki na naszą stronę. Wprawdzie nie wejdzie przez szerokie (często odwiedzane) drzwi „biżuteria”, ale wejdzie przez mnóstwo mniejszych drzwi (rzadziej odwiedzanych, ale jest ich więcej), np. „biżuteria kraków”. Więcej na temat tego, co to jest pozycjonowanie artykułami za darmo znajdziesz w artykule Wszystko o pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach.

Wiesz już, co to jest pozycjonowanie. Poprzeglądaj ten serwis, aby dowiedzieć się, jak skutecznie przeprowadzić SEO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *