Czy lepiej jest pozycjonować 1 stronę wyższym budżetem, czy 2 witryny niższym?

Masz kilka stron internetowych i zastanawiasz się, czy lepiej pozycjonować całym budżetem jedną z nich, czy rozłożyć budżet na 2 lub więcej witryn?

Przyjmujemy, że pozycjonowanie dotyczy stron tej samej branży. Jeśli bowiem witryny są z zupełnie różnych branż, to lepiej ocenić, na której branży Ci najbardziej zależy (lub oszacować, na której w ilu procentach i tak rozłożyć budżet).

Dla witryn z tej samej branży do rozważenia są 3 aspekty:

  • skuteczność pozycjonowania,
  • opanowanie branży,
  • bezpieczeństwo biznesowe.

Omówimy je w tym artykule

Pozycjonować 2, czy 1 stronę?

Oczywiście im wyższy budżet przeznaczymy na pozycjonowanie jednej strony, tym lepsze będą efekty w postaci wzrostu ruchu. Skuteczność będzie więc większa przy pozycjonowaniu 1 strony.

To, czy ta skuteczność pozycjonowania 1 strony przełoży się na wyższe zarobki, niż gdyby pozycjonować 2 witryny, zależy od opanowania branży. Jeśli jedyna pozycjonowana strona jest już dosyć wysoko i jest monopolistą, to większy budżet nie da proporcjonalnie wyższych zarobków. Wtedy lepiej jest wyopozycjonować inne witryny, by opanować branżę wszerz.

Jeżeli jednak strona jest o kilka – kilkanaście pozycji oddalona od czołówki wyników wyszukiwania Google, to lepiej ją wypozycjonować i mieć jedną stronę wysoko, niż kilka – nisko.

Trzeba także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo biznesowe. Jeśli przeznaczamy cały budżet na pozycjonowanie jednego projektu, to przy problemie technicznym, prawnym lub dowolnym innym – cały biznes upadnie lub będzie wstrzymany. Z punktu widzenia bezpieczeństwa lepiej jest więc pozycjonować kilka stron jednocześnie.

Podsumowując, ze względu na bezpieczeństwo biznesowe i rozłożone ryzyko braku powodzenia, rekomendujemy raczej pozycjonowanie kilku stron jednocześnie, z czym jednak będzie wiązał się dłuższy czas (i koszty) oczekiwania na efekty dla każdej z nich, lecz zarazem z czasem taka strategia doprowadzi do opanowania swojej branży.