Edycja płatnych i darmowych szablonów CMSu WordPress

Jakie elementy szablonów systemu zarządzania treścią WordPress można edytować? Czym różnią się szablony płatne od darmowych? Czy potrzebna jest wiedza programistyczna?

Generalnie trzeba się liczyć z tym, że tylko szablony ze strony oficjalnej można w pełni konfigurować w panelu administracyjnym CMSu (chociaż i to nie zawsze, ale w 90% przypadków), a szablony z pozostałych katalogów, o ile nie zostały oznaczone jako szablony do WordPressa, są zwykłymi plikami HTML, CSS i grafikami dla jednej tylko podstrony, które dopiero trzeba dostosować do CMSu, co wymaga wiedzy programistycznej.


W przypadku szablonów oznaczonych jako do WordPressa (jak te na TemplateMonster w dziale "WordPress Themes" u góry strony) sprzedawane są spakowane pliki, które należy wypakować na serwer. Potem w panelu administracyjnym wystarczy wybrać szablon do zastosowania z listy dostępnych.

Należy przy tym pamiętać, że szablon może wymagać tłumaczenia, co zazwyczaj nie wymaga wiedzy programistycznej, ale oznacza konieczność szukania zdań po angielsku w kodzie i ich zamianę na język polski.

Zmiana kolorów, grafik i czcionek w samym szablonie (czyli w elementach stałych na każdej podstronie, np. kolor menu, stopka strony) zawsze wymaga wiedzy programistycznej.

Kolory, grafiki i czcionki treści podstron (np. artykułu tekstowego z nagłówkami) są możliwe do zmiany z poziomu panelu administracyjnego bez wiedzy programistycznej. Wyjątkiem jest zmiana głównego baneru graficznego (np. zawierającego logo firmy w lewym górnym rogu strony), która czasami (w 50% przypadków) możliwa jest z poziomu panelu administracyjnego - to zależy od szablonu.