Jak i Gdzie Wykupić Domenę Na Stałe?

Czy można kupić domenę na własność na stałe, bez płacenia abonamentu co rok?

Niestety domeny nie można wykupić na zawsze na własność. Domeny internetowe opłaca się w abonamencie co rok, dwa lata, trzy lata, cztery lata lub pięć lat. Najwygodniej więc przedłużać domenę co pięć lat, dzięki czemu nie będziemy musieli tak często o niej pamiętać i oszczędzimy trochę czasu na samym dokonywaniu płatności.

Czy kupując domenę, nie mamy jej na stałe?

Instytucja, która zarządza wszystkimi domenami świata (ICANN – Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, czyli Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów) zdecydowała od początku swojego istnienia, że pozwoli tylko na dzierżawę domen. Kupując domenę faktycznie nie jesteśmy więc jej właścicielami w sensie prawnym, lecz najmujemy ją, płacąc abonament.

Dlaczego nie można kupić domeny na zawsze?

ICANN słusznie wyszło z założenia, że Internet rozwija się zbyt szybko, by można było przewidzieć dalej niż na 5 lat, czy domeny wciąż będą miały zastosowanie na świecie. Możliwe, że pojawi się jakieś lepsze wyjście w zastępstwie (przykładowo popularność zyskuje podawanie na billboardach słów kluczowych, pod którymi nasza strona jest na pierwszym miejscu w wyszukiwarkach, bowiem łatwiej zapamiętać słowa kluczowe, niż adresy domen).

Z tego powodu ICANN nie pozwala rejestratorom (podwykonawcom) na sprzedaż domen bez abonamentu.

Gdzie najlepiej wykupić domenę w abonamencie?

Osobiście polecam tanią i solidną firmę DreamHost do domen globalnych i Ovh do domen polskich, ale koniecznie zobacz także aktualne promocje, które ręcznie analizuję. ICANN narzuca minimalne wysokości opłat za domeny, więc nie znajdzie się o wiele tańszych ofert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *