Jak Stworzyć Stronę „Nie Znaleziono Strony”?

Jak utworzyć podstronę z informacją, że żądana strona nie została znaleziona? Jak zrobić stronę błędu 404?

Wystarczy utworzyć specjalny plik na serwerze. Zależnie od serwera hostingowego, może on mieć różną nazwę. Najczęściej wystarczy umieścić na serwerze hostingowym plik o nazwie 404.html (404 to ogólnie znany numer, oznaczający błąd nie istnienia szukanej podstrony) i zostanie on wczytany w przypadku, gdy danej strony nie ma na serwerze (czyli został wpisany błędny adres).

Plik ten nie jest jednak wczytywany po wpisaniu adresu subdomeny, która nie istnieje – działa tylko w obrębie stron danej domeny albo subdomeny. Jego zawartość nie pokaże się więc, jeśli sam plik dostępny jest pod adresem cokolwiek.pl/404.html, a ktoś wpisze w przeglądarkę adres subdomena.cokolwiek.pl/abc.

Można także generować stronę błędu dynamicznie, identyfikując nieistniejące adresy przy pomocy tzw. modułu mod_rewrite (wychwytuje on wszystkie próby wejścia na nieistniejące podstrony) i kierując taki ruch na dynamicznie generowaną stronę, napisaną np. w języku PHP. Jest to jednak bardziej zaawansowane rozwiązanie i przydatne tylko na stronach z dużym ruchem.

Zaletą dynamicznie generowanej strony błędu 404 jest możliwość umieszczenia na niej wyników wyszukiwania stron w naszym serwisie, które zawierają słowa wpisane błędnie do paska adresu przez Internautę. Jeśli ktoś więc wpisze adres cokolwiek.pl/spadochrony, a strona ta nie istnieje, to zamiast zwykłej informacji „Podana strona nie istnieje” (czyli stosując statyczny plik o nazwie np. 404.html), możemy wyświetlić wyniki wyszukiwania słowa „spadochrony” w naszym serwisie. Internauta dostanie więc propozycje wejścia na strony, które potencjalnie mogą być powiązane z tym, czego szukał.

Ogólnie, w dziale pomocy Twojej firmy hostingowej powinna być informacja na temat nazw plików dla stron błędów, które powinno się zastosować dla statycznych stron błędów. Jeśli jej nie ma – wyślij e-mail z zapytaniem do swojego dostawcy hostingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *