Jaka domena dla strony wielojęzycznej?

Jaką domenę wykupić dla strony wielojęzycznej? Czy domena z końcówką .pl ma szansę na zajęcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google w innym kraju?

Te pytania bardzo często zadają moi Klienci.

Do problemu wielojęzyczności stron można podejść na kilka sposobów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety dla internautów i dla wyszukiwarek. Nie ma uniwersalnego rozwiązania, więc należy rozważyć poniższe korzyści i wady.

Dodatkowe języki na stronie internetowej

Sprawa ma się nastepujaco: jeśli chcesz, by strona była widoczna w wynikach wyszukiwania np. we Francji, to trzeba kupić domenę francuską z końcówką .fr (np. webtimes.fr).

Inaczej teoretycznie by to działało, ale praktycznie nie ma szans, byś był widoczny w wynikach wyszukiwania we Francji z końcówką domeny .pl. W takiej sytuacji robimy kopię strony, instalując cały nowy CMS z treścią po francusku (panel zarządzania po polsku) dla tej nowej domeny.

Natomiast jeśli po prostu chcesz mieć inne wersje językowe, żeby jakiś Francuz mieszkający w Polsce mógł sobie wygodniej czytać w ojczystym jezyku i godzisz się z tym, że to nie będzie widoczne w wynikach wyszukiwania we Francji, to można zainstalować nowy CMS (z uwagami takimi jak wyzej) w subdomenie obecnej domeny, czyli adres takiej strony by brzmiał np. fr.webtimes.pl.

Technicznie jest jeszcze mozliwość podpięcia innej wersji językowej pod obecny CMS, dzięki czemu nie trzeba instalować nic, poza dodatkiem do CMSu (prosta sprawa). Wtedy adres francuskiej strony brzmiałby np. webtimes.pl/fr. W praktyce strona ta też by nie byla widoczna w wynikach wyszukiwania we Francji, a do tego by zaszkodziła wynikom wyszukiwania w Polsce, poniewaz Google nie postrzega zbyt dobrze umieszczania różnych wersji językowych stron pod wspólną domeną i strony te maja potem "ciężej" w wynikach wyszukiwania, niż gdyby były w osobnych domenach (czyli jak w dwóch przypadkach określonych powyżej). Jest to więc wyjście najszybsze , najwygodniejsze i najtańsze i pewnie ktoś by Ci je wcisnął za 200zł, ale ja je odradzam, bo potem byś miał to, co chciałeś, tylko by to przynosiło więcej szkody, niż pożytku.

Dobre wyjścia to te dwa powyzej, zależnie od tego, na czym Ci zależy (na widoczności strony we Francji, czy na wygodzie czytania przez Francuza mieszkającego w Polsce).