Koszt założenia sklepu internetowego

Jakie koszty wiążą się z założeniem sklepu internetowego? Które są płatne jednorazowo, a które w abonamencie?

Cena założenia sklepu internetowego przez osobę na tym się znającą zazwyczaj mieści się w granicach 2000-6000zł brutto, a czas realizacji to 2-3 tygodnie, przy czym na umowie pisze się zazywczaj o 4-5 tygodniach, rezerwując dodatkowy czas na ewentualne poprawki.


Samo kupno szaty graficznej nie jest największym wydatkiem przy zakładaniu sklepu. Sporo zależy od tego, jak dużo pracy trzeba włożyć w przystosowanie danego szablonu do najnowszej wersji systemu sklepowego.

Cena założenia sklepu idzie w górę także w przypadku chęci podpięcia pod niego płatności internetowych kartami kredytowymi lub debetowymi (zazwyczaj o około 500zł brutto).

Oprócz tych jednorazowych kosztów trzeba się liczyć z coroczną opłatą serwera hostingowego i domeny - łącznie około 400zł brutto rocznie.

Opcjonalny jest tzw. certyfikat SSL, który zapewnia bezpieczeństwo przekazywania danych osobowych kupujących. Kosztuje on około 170zł rocznie.

Więcej o serwerach hostingowych oraz polecanych ofertach napisałem w artykule co to jest domena. Więcej o serwerach hostingowych oraz polecanych ofertach napisałem natomiast w artykule co to jest hosting.

Co do samego dodawania produktów do sklepu - jeśli zdjęcia i opisy produktów są przygotowane w formie plików, to dodanie jednego produktu to zazwyczaj kwestia około 6zł brutto. Jeśli zdjęć trzeba szukać w Internecie, a opisy tworzyć od nowa (bo kopiowanie ze strony producenta będzie źle postrzegane przez wyszukiwarkę Google), to cena rośnie do około 14zł brutto za produkt.