Wyjaśniamy i naprawiamy ostrzeżenie WordPressa: Wymagana aktualizacja PHP

Stan witryny WordPress - Ostrzeżenie o starej wersji języka PHP

Widzisz ostrzeżenie w systemie WordPress o używaniu nieaktualnej wersji języka PHP? Naprawimy dla Ciebie ten poważny problem, zaś poniżej publikujemy jego objaśnienie dla laików.

Jeśli po prostu chcesz, byśmy naprawili problem, napisz do nas: webtimes@webtimes.pl

Jeśli widzisz ostrzeżenie w panelu administracyjnym, oznacza to, że:

 • witryna jest podatna na włamania, ponieważ używa oprogramowania, które ma publicznie znane luki bezpieczeństwa,
 • strona działa 2,5 razy wolniej, niż by działała, gdyby używała aktualnej wersji PHP (czyli np. ładuje się 10 sekund, a by mogła 4 sekundy),
 • instalacja nowych wersji WordPressa i wtyczek do niego nie będzie w przyszłości możliwa, jeśli nie zaktualizuje się języka PHP,
 • niektóre wtyczki mogą powodować trudne do zauważenia błędy, które objawiają się w taki sposób, że części odwiedzających witryna nie ładuje się wcale,
 • każda powyższa kwestia bezpośrednio wpływa na to, że Twoja strona zajmuje i będzie zajmować niższe pozycje w wyszukiwarce Google.

Przeczytaj ciąg dalszy, by dowiedzieć się więcej, poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i skontaktować z nami w celu wykonania aktualizacji.

Treść informacji, którą generuje system WordPress dla witryn wymagających aktualizacji PHP:

Wymagana jest aktualizacja języka PHP

WordPress wykrył, że twoja witryna używa niebezpiecznej lub nieaktualnej wersji języka PHP.
Co to jest PHP i jak wpływa to na moją witrynę?
PHP to język programistyczny, w którym zbudowaliśmy i rozwijamy system WordPress. Nowsze wersje PHP są szybsze i bezpieczniejsze, więc aktualizacja wywoła pozytywny efekt na wydajność i działanie twojej witryny.
Dowiedz się więcej na temat aktualizowania PHP

Co to jest PHP i o co chodzi w komunikacie o nieaktualnej wersji PHP w WordPressie?

System WordPress w najnowszej wersji 5.1 (dostępnej od 21 lutego 2019) wyświetla ostrzeżenia o używaniu starych, niebezpiecznych wersji języka PHP.

Sam WordPress jest bowiem stworzony w języku programistycznym o nazwie PHP i nawet, jeśli WordPress jest aktualny, to jego podstawa (czyli język PHP) może nie być aktualny i to powoduje poważne problemy, wymienione powyżej.

Jak poważne jest zagrożenie?

Zapewne WordPress zgłasza, że Twoja witryna używa:

Jeśli Twoja strona używa którejś z powyższych wersji PHP, jest podatna na włamania i problemy techniczne. Google usuwa zaś ze swojej bazy witryny, na które się włamano (źródło na potwierdzenie).

We wstępie napisaliśmy o 2,5-krotnym spowolnieniu PHP w wersji 5.6 w stosunku do zalecanej 7.0. Starsze wersje są jeszcze wolniejsze (wyniki testów w języku angielskim). Szybkość ładowania strony wpływa zaś bezpośrednio na jej pozycje w Google (źródło na potwierdzenie).

W kwietniu tego, 2019, roku kolejna wersja CMSa WordPress będzie już do działania wymagała wersji 5.6 PHP lub nowszej, zaś w grudniu 2019 roku wymogiem stanie się już wersja PHP 7 (źródło na potwierdzenie).

Już zaś od obecnej wersji WordPressa, którą masz zainstalowaną, nie można aktywować wtyczek, jeśli wymagają one nowszej wersji PHP, niż posiadasz (źródło na potwierdzenie). Niebawem będzie więc dochodzić do sytuacji, w których nie będziesz mógł aktualizować wtyczek, co naturalnie wpłynie na pozycjonowanie, bezpieczeństwo i funkcjonalność strony.

Brak aktualnej wersji języka PHP powoduje zaś, że niektórzy użytkownicy nie mogą wcale załadować witryny (wyniki wyszukiwania 6 milionów problemów z tym związanych – na potwierdzenie).

Jaka jest aktualna wersja języka PHP?

Obecnie aktualne (czyli takie, w których na bieżąco są naprawiane wszelkie problemy) wersje PHP to:

 • wersja 7.1, lecz będzie ona aktualizowana tylko do grudnia obecnego 2019 roku,
 • wersja 7.2 – wersja przez nas zalecana – będzie ona aktualizowana do listopada 2020 roku (stanowi złoty środek między najnowszą, najszybciej rozwijaną wersją, a wersjami starymi),
 • wersja 7.3, która będzie aktualizowana do grudnia 2021 roku, lecz została upubliczniona dopiero w grudniu 2018 roku i wiele stron może na tak nowatorskiej wersji nie działać.

Dlaczego wersja PHP nie jest aktualna?

Zapewne Twój dostawca serwera hostingowego dopuszcza używanie najnowszych wersji PHP.

Nie włącza ich jednak automatycznie, ponieważ po zmianie wersji języka trzeba przetestować witrynę i naprawić ewentualne problemy, które realnie i faktycznie mogą wystąpić.

Czy mogę samodzielnie zaktualizować PHP? Jak zaktualizować PHP?

Odradzamy samodzielną zmianę wersji PHP lub zwracanie się do dostawcy serwera hostingowego o jej wykonanie.

Może to spowodować problemy ze stroną, których samodzielnie nie rozwiążesz, a w tym czasie witryna będzie nieczynna.

Aktualizację PHP cechują także pewne znane tylko informatykom zachowania – np. opóźnienie w wykonywanych zmianach, możliwość pojawienia się ostrzeżeń i błędów widocznych dla osób odwiedzających stronę itp…

Ile kosztuje wykonanie aktualizacji PHP?

Zależy to od witryny i wtyczek, których używa, lecz orientacyjnie cena wynosi kilkaset zł dla najprostszych przypadków.

 • Jeśli nieaktualne jest tylko PHP, a aktualne są wtyczki i motywy (szaty graficzne) WordPressa, to aktualizacja będzie tańsza.
 • Jeśli nieaktualne są wtyczki i motywy WordPressa, to najpierw je trzeba będzie zaktualizować, co oznacza znacznie, znacznie więcej pracy – wtedy cena realizacji będzie wyższa.
 • Jeśli witryna ma nietypowe mechanizmy (np. autorski system rezerwacji), możliwe, że trzeba będzie je dostosować do nowej wersji języka PHP, czyli przeprogramować. Wtedy cena realizacji będzie wyższa.

Skontaktuj się z nami, by poznać wycenę.

Zapisz się także na bezpłatny biuletyn e-mailowy, by otrzymywać powiadomienia ważne dla właścicieli stron internetowych, w tym dotyczące pozycjonowania stron internetowych.

Kontakt w sprawie naprawy starej wersji PHP

Wyślij e-mail na adres: webtimes@webtimes.pl