Sklep internetowy z wieloma sprzedawcami

Jakie rozwiązanie wybrać, jeśli chcemy zbudować sklep internetowy, w którym swoje produkty (np. ubrania) może sprzedawać niezależenie wielu sprzedawców?

W kwestii sklepu internetowego z wieloma sprzedawcami mamy dwie możliwości.

  1. Zbudowanie sklepu na podstawie zagranicznych systemów sklepowych i ich rozszerzeń, umożliwiających sprzedaż przez wielu sprzedawców. Zaletą tego rozwiązania nad innym jest niższa cena, mniej niespodziewanych problemów i szybszy czas wykonania. Wadą jest konieczność tłumaczenia systemu na język polski. Jeśli byśmy chcieli coś więcej, niż zaplanowali autorzy takiego systemu, trzeba go rozbudowywać we własnym zakresie, a modyfikacja cudzego kodu jest zazwyczaj trudniejsza (czyli droższa), niż napisanego własnoręcznie. Zbudowanie sklepu w tym wariancie kosztowałoby zapewne około 4000 – 8000zł (w tym płatności kartą przez Internet), zależnie od szczegółów zlecenia.
  2. Można też zbudować sklep od początku. Tak zrobione są pakamera.pl oraz artillo.pl. Zaletą tego rozwiązania jest łatwiejsza modyfikacja i rozszerzanie. Sklep jest budowany pod nasze wymagania, a nie jest tak, że dopasowujemy nasze wymagania pod cudzy system (jak w pierwszym rozwiązaniu). Minusem jest znacznie dłuższy czas realizacji (trzeba się przygotować na około 3 miesiące, w porównaniu do 1 miesiąca we wcześniejszym rozwiązaniu) i około dwukrotnie wyższa cena (8000zł – 16000zł).

Do tego dochodzą: cena domeny (ok 100zł brutto rocznie) i serwera hostingowego (ok. 300zł brutto rocznie).

Na tej stronie są różne rozwiązania dla różnych systemów. Trzebaby się przyjrzeć, które jest najlepsze na polskie warunki.

Na stronach tych systemów czasami są wersje demonstracyjne, np. tutaj.