Utrzymanie Strony Internetowej – na czym Polega i ile Kosztuje?

Utrzymanie strony internetowej wymaga opłacania takich samych usług, niezależnie od tego, czy strona to:

  • zwykła witryna firmowa,
  • prywatna strona lub blog,
  • sklep internetowy,
  • serwis ogłoszeniowy lub forum dyskusyjne, bądź dowolna inna nietypowa strona.

Aby utrzymać stronę internetową, trzeba co roku opłacać 3 usługi: serwer hostingowy, domenę internetową i certyfikat SSL. Do utrzymania można także dodać okazjonalne koszty aktualizacji oprogramowania witryny (tzw. systemu CMS) i dostosowania witryny do zmian wymaganych prawnie.

Przy dobrze wybranych ofertach, utrzymanie strony internetowej kosztuje rocznie około 250 zł.

Koszty posiadania strony internetowej

Gdy internauta wpisuje adres Twojej strony do paska przeglądarki (np. webtimes.pl), to ten adres pokazuje odpowiednią witrynę. Adres ten nazywa się domeną. Domenę trzeba opłacać co roku. Zależnie od jej końcówki (np. pl, com, eu, ale także bardziej nietypowe jak: gallery, shop, blog), cena zakupu domeny będzie pewnie wynosić około 10 zł, zaś jej odnowienia po roku i w każdym kolejnym roku – około 100 zł rocznie.

Wiemy już, że po wpisaniu domeny ma wyświetlić się odpowiednia strona, czyli jej zdjęcia, teksty i filmy. Aby internauta je otrzymał, czyli zobaczył stronę, gdzieś na świecie inny komputer musi cały czas działać, by mu te pliki przesłać. Ten komputer nazywa się serwerem hostingowym, a w skrócie: hostingiem. Hosting także opłaca się raz do roku, a jego cena wynosi od 150 zł do 300 zł. Polecamy hosting w polskiej firmie dhosting, w cenie 150 zł rocznie.

Trzecim niezbędnym elementem, który jest płatny raz do roku dla stron internetowych, jest certyfikat SSL. Jest to zabezpieczenie, które podnosi bezpieczeństwo witryny, ale także wpływa automatycznie na podwyższenie pozycji w wynikach wyszukiwania Google (tzw. pozycjonowanie). W polecanej przez nas firmie dhosting certyfikat SSL jest darmowy, zaś w prawie wszystkich innych firmach kosztuje około 200 zł rocznie.

Jeśli zsumować powyższe koszty przy założeniu korzystania z firmy oferującej darmowy certyfikat SSL, to utrzymanie strony internetowej wyniesie około 250 zł rocznie.

Informatyka rozwija się bardzo szybko, a co za tym idzie czasami oprogramowanie stron internetowych trzeba aktualizować lub wdrażać do nich nowe technologie. Podobnie, czasami zmiany prawa wymuszają wprowadzenie zmian. Zazwyczaj koszty takie nie przekraczają kilkuset zł rocznie, ale bywa, że nie trzeba ich ponosić w danym roku.